• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

logo fe logo zs12 logo ue

Relacja z wyjazdu 4 grupy na staż zawodowy do Niemiec

Programowanie i zwiedzanie…

Zdjęcia z zajęć - programowanie w językach SFC i FDB, praca w grupach. Nasi uczniowie doskonale współpracują pod czujną opieką i przy pomocy prowadzących zajęcia - Thomasa i Doreen z HTWK. Zagadnienia automatyki są coraz szerzej omawiane i ćwiczone na profesjonalnym sprzęcie. Brawo!

wyjazd4grupa001 wyjazd4grupa002
Czytaj więcej: Relacja z wyjazdu 4 grupy na...

Pierwszy dzień grupy 4 na praktykach zawodowych w Niemczech

Grupa czwarta – pierwszy dzień na uniwersytecie, poznanie prowadzących zajęcia, przedstawienie programu zajęć i pierwsze zderzenie z programowaniem sterowników. Potem spacer po Lipsku. Mimo trudnej pogody uczniowie obejrzeli wszystkie 'must see' na starym mieście i panoramę miasta z wieży telewizyjnej w towarzystwie Niny studentki germanistyki. Wreszcie wieczorem - darts i snooker w klubie. Pozdrawiamy z Lipska!

wyjazd4grupa1 wyjazd4grupa2 wyjazd4grupa3
wyjazd4grupa4 wyjazd4grupa5 wyjazd4grupa6

Wyjazd czwartej grupy na staż w Niemczech

W dniu 7 maja 2017 r. na boisku szkolnym pojawili się uczestnicy już 4 grupy stażystów, którzy odbędą praktykę zawodową w Niemczech w ramach programu PO WER „Zaprogramuj swoją przyszłość”. Uczniowie i uczennice klas 3ta i 3tb spędzą kolejne 2 tygodnie w miejscowości Schkeuditz koło Lipska pod opieką p. Mari Pilaczyńskiej. Gościć ich będzie instytucja Vitalis, która zorganizowała dla nich bogaty program stażowy (programowanie sterowników PLC) oraz kulturowy (np. wycieczka do Berlina). Grupę przyjechał pożegnać p. Piotr Laskowski – wychowawca klasy 3tb. Życzymy powodzenia i dwóch tygodni pełnych pozytywnych wrażeń!

wyjazd4grupa

Powrót trzeciej grupy z praktyk zawodowych z Niemiec

W sobotę 6 maja wróciła 3 grupa uczestników projektu PO WER „Zaprogramuj swoją przyszłość”. Uczniowie ostatniego dnia po zajęciach dokonali podsumowania i ewaluacji praktyki zawodowej, otrzymali cenne certyfikaty i oceny celujące. W nagrodę za dobre wyniki i nabycie nowych kompetencji udali się wraz z opiekunem p. Marią Pilaczyńską na zwiedzanie muzeum NRD.

powrot1 powrot2 powrot3
powrot4 powrot5 powrot6

Wiadomości ze stażu w Niemczech

Ostatnie dni dla naszych uczestników były bardzo pracowite, jednak znalazł się czas na realizację programu kulturowego. Uczniowie wyjechali na wycieczkę do Berlina gdzie mieli okazję zwiedzać: Muzeum Techniki, Sony Centrum, fontanna Neptuna, Nowe Muzeum (egipskie), przed Reichstagiem i muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

Do tej pory, podczas praktyk, nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach w laboratoriach automatyki realizując dzień po dniu program praktyki zawodowej. Mieli również okazję obejrzeć na dachu uniwersytetu HTWK w Lipsku plantację ogniw fotowoltaicznych. Wyjazd pełen wrażeń. 

wyjazd001 wyjazd002
wyjazd003 wyjazd004

Pierwsze dni na praktykach zawodowych w Niemczech

Minęły pierwsze dni stażu zagranicznego. W niedzielę, po przyjeździe, uczestnicy projektu zostali zakwaterowani i zapoznani z regulaminem ośrodka i planem pracy. W poniedziałek uczniowie wraz z opiekunem p. Marią Pilaczyńską udali się na miejsce praktyki, na uniwersytet HTWK w Lipsku, gdzie odbywają się zajęcia.  Zgodnie z programem, po zajęciach odbyło się  zwiedzanie Lipska. We wtorek uczniowie uczyli się jak zainstalować i połączyć sterownik PLC z komputerem i jak zastosować podstawowe  funkcje sterownika PLC. Uczniowie zapoznali  się również z funkcjami systemu i oznaczeniami wejść i wyjść oraz z funkcjami AND, OR, NOT. Zajmowali się również  przekaźnikami impulsowymi, programowaniem ovomatu i ulicznej sygnalizacji świetlnej. Wszystko to dzieje się pod okiem doświadczonej kadry i przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Opiekun, p. Maria Pilaczyńska każdego dnia wspiera naszych uczniów. 

DSC0054praktyki01 praktyki02 praktyki03

Wyjazd trzeciej grupy na staż w Niemczech

grupa3wyjazd

W niedzielę 23.04.2017 o godzinie 8.00 wyjechała kolejna, już trzecia, 10-osobowa grupa uczestników projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego"„Zaprogramuj swoją przyszłość” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Na miejscu zbiórki stawili się wszyscy uczestnicy wraz z opiekunem panią Marią Pilaczyńską. Naszych stażystów przyszła pożegnać pani dyrektor Wiesława Sraga.

Uczniowie spędzą dwa tygodnie w miejscowości Schkeuditz koło Lipska w Niemczech i będą rozwijać umiejętności m.in. z zastosowania i programowania sterowników PLC. Bieżące informacje o ich postępach i wrażeniach z pobytu będą umieszczane na profilu FB „Elektryk InLeipzig” oraz na szkolnej stronie internetowej. Zachęcamy społeczność szkolną Technikum Elektryczno-Energetycznego do śledzenia losów stażystów.

Uczniom życzymy aktywnego stażu spędzonego na nauce programowania sterowników PLC na nowoczesnym sprzęcie, rozwijania umiejętności językowych oraz nawiązania interesujących znajomości z ludźmi z różnych krajów Unii Europejskiej. Pani Marii Pilaczyńskiej spokojnego pobytu i wielu pozytywnych wrażeń.

Powodzenia!!!

koordynator projektu

Kamila Erdmańska

 

Apel Inauguracyjny

 

Apel Inauguracyjny
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Odkryj Swój Talent
Bydgoszcz, 05. 12. 2016 r.

Zespół Szkół nr 12 przyłącza się do inicjatywy Komisji Europejskiej jaką jest Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – Odkryj Swój Talent, która ma na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego. W tym celu w naszej szkole organizujemy szereg imprez, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje działania, podzielić się innowacyjnymi pomysłami, a także przedstawić rozwiązania wspierające współpracę przedsiębiorstw oraz instytucji z tego sektora.

Całość rozpoczyna się dzisiaj 5 grudnia podczas oficjalnego otwarcia w Brukseli i potrwa do 9 grudnia, kiedy to odbędzie się ceremonia zamknięcia. Wydarzenia, które będą miały miejsce w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych zostaną promowane w mediach społecznościowych, na stronach internetowych oraz w publikacjach Komisji Europejskiej.

W naszej szkole również będą miały miejsce różnego rodzaju przedsięwzięcia. Harmonogram wydarzeń był już przedstawiany na stronie internetowej szkoły i na naszym profilu Facebookowym. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

logoZS12 logo odkryjtalent miniatura logo komisja europ

 

odkryjtalent3 odkryjtalent2  odkryjtalent5 odkryjtalent4
 odkryjtalent1  odkryjtalent6 odkryjtalent8 odkryjtalent7

Kolejna grupa na stażu w Niemczech

W niedzielę 11.09.2016 punktualnie o godzinie 8.00, druga 10-osobowa grupa uczestników projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego"  - Zaprogramuj swoją przyszłość   w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) wyruszyła w trasę wraz z opiekunem panem Piotrem Laskowskim. Celem dwutygodniowego pobytu jest rozwiniecie umiejętności m.in. w dziedzinie programowania sterowników PLC oraz aktywne spędzanie wolnego czasu, poznawanie najciekawszych zakątków Lipska i jego okolic, a także dwudniowy pobyt w Berlinie.

Pierwszego dnia stażu, wczesnym rankiem udaliśmy się do Lipska, gdzie zostaliśmy przywitani przez przedstawicieli  uczelni  Hochschule für Würtschaft, Technik und Kultur, w której będziemy odbywać dwutygodniową praktykę zawodową. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z programem stazu oraz urządzeniami, z którymi będziemy mieli do czynienia na zajęciach. Po zakończeniu wstępnych zajęć przeszliśmy do turystycznej części wyjazdu. Miasto Lipsk stanęło przed nami otworem w swojej całej okazałości. Zwiedziliśmy Dworzec Główny, Plac Augusta, udaliśmy się do Panorama Tower ( najwyższego budynku Lipska ),z którego podziwialiśmy panoramę całej okolicy z wysokości około 150 metrów. Mieliśmy także okazje zobaczyć kościół Nikolai Kirche, a także Thomas Kirche, który jest znany jako miejsce działalności Johanna Sebastiana Bacha. Kościół ten jest także miejscem pochówku słynnego kompozytora.

Drugiego dnia zajęcia w HTWK zaczęliśmy od przypomnienia algebry Boole'a oraz Tabeli Prawdy (truth table). Następnie skupiliśmy się na ćwiczeniach praktycznych, w których za zadanie mieliśmy miedzy innymi zaprojektowanie układu sterowania alarmu przeciwpożarowego z wykorzystaniem sterowników firmy Phoenix Contact. Po skończonych zajęciach udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, a następnie głodni kolejnych rozrywek poszliśmy do centrum Schkeuditz, gdzie stoczyliśmy zacięte rozgrywki w miejscowej kręgielni, przy których nie zabrakło śmiechu oraz odrobiny rywalizacji.

Środa stała pod znakiem kolejnych zajęć rozpoczętych wczesną porą w uczelni HTWK. Tego dnia rozwiązywaliśmy kolejne ćwiczenia praktyczne. Zajęliśmy się miedzy innymi projektowaniem układu sterowania bramy garażowej, a także sporządzaniem impulsu podzespołu za pomocą funkcji czasowej. Po zakończonych zajęciach i zrealizowanym planie na dany dzień, udaliśmy się do ośrodka w Schkeuditz, aby naładować baterie na dalszą cześć dnia, którą spędziliśmy równie aktywnie, udając się na basen w Lipsku.

niemcy 2

Staż zagraniczny

Pierwszy dzwonek już dawno za nami, ale stażyści zaczeli kolejny i zarazem ostatni tydzień praktyk. „Finish’’ pierwszego tygodnia był niezwykle intensywnym, pełnym ciekawych doświadczeń czasem. W czwartek (1.09.2016) nasza grupa odbyła kolejny dzień zajęć. Tym razem czekało nas zmierzenie się z programowaniem sterowników pod sygnalizację świetlną z użyciem wszystkich dotychczasowych poznanych elementów logicznych. Doskonaliliśmy przy tym umiejętność tworzenia wirtualnego serwera dla naszych danych, i przedstawiania efektów działania naszych programów za pomocą przeglądarki internetowej, co odpowiada ustawieniu danych wyświetlanych np. na panelach dotykowych rozdzielnic. Po zajęciach zawitaliśmy do naszego ośrodku na posiłek i spakowanie się, po czym wyruszyliśmy z powrotem do Lipska w celu udania się na basen Schwimmbad Nord, czyli pływalnię północ. Czas spędzony na basenie był miłym zakończeniem długiego dnia. Następnego dnia (piątek 2 września) zajęcia uniwersyteckie rozpoczęliśmy planowo. Tego dnia przyszło nam się zmierzyć z nowym typem tworzenia programu, jakim były sekwencje łańcuchowe. Ten typ programu pozwala na tworzenie zadań podzielonych na odpowiednią ilość kroków, co może znacznie ułatwić tworzenie programu dla np. całego procesu produkcyjnego. I tak również my przećwiczyliśmy ten typ programowania na zadaniu dotyczącym procesu wypiekania pieczywa, począwszy od dodania składników, przechodząc przez mieszanie i kończąc na nagrzewaniu pieca i wypieku. Zaletą tego procesu jest automatyczne zapętlanie się. Piątkowe popołudnie obdarzyło nas czasem wolnym, to też mogliśmy odpocząć i poświęcić się swoim sprawom.

niemcy staz4

Czytaj więcej: Staż zagraniczny

Praktyki zawodowe uczniów naszej szkoły

W niedzielę, tj. 28.08.2016,  uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny wyruszyli realizować praktykę zawodową w Hochschule für Würtschaft Technik und Kultur in Leipzig w ramach projektu unijnego. Nasza jedenastoosobowa grupa wraz z opiekunem, panem Piotrem Laskowskim, zakwaterowała się po 6 godzinnej podróży w malowniczej miejscowości 20 minut drogi od Leipzig – Schkeuditz. Na terenie ośrodka do dyspozycji grupy jest pan Andreas, który przedstawił zasady obowiązujące w miejscu zakwaterowania.

niemcy staz1

Czytaj więcej: Praktyki zawodowe uczniów...

Partnerzy:

 images

 

 

el12

  

novatica pion k

670 latbyd