• baner podstawowy
  • elektryk
  • energetyk
  • sukces
  • chlodnictwo
  • technika
  • dzwigowy
  • branzowa

logo fe logo zs12 logo ue

Dzień Kariery i Zawodowca

  
 UE logo 2
  logo
 Logo elektryka  

 

II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy
”Plug into Electrical School”
– Podłącz się do „Elektryka” –
Odkryj Swój Talent!!!

 

         Dnia 28 listopada 2017 r. w ramach „Dnia Zawodowca”  w Technikum Elektryczno-Energetycznym gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionych bydgoskich gimnazjów. Uczestniczyli oni w zajęciach, które odbywały się w laboratoriach zawodowych, poznając tajniki zawodów w których kształcimy tj. technik elektryk, technik energetyk, technik chłodnictwa i klimatyzacji. Podczas pobytu gimnazjaliści dowiedzieli się również o nowym zawodzie, w którym rozpoczniemy kształcenie od roku szkolnego 2018/1019 - TECHNIK URZĄDZEŃ DŹWIGOWYCH. Nasi goście uzyskali wiele informacji nie tylko na temat nauki zawodu w naszym technikum ale również rankingów, potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Tego typu lekcje otwarte w pracowniach zawodowych cieszą się popularnością i zainteresowaniem.

       Środa 29 listopada minęła nam pod znakiem upowszechniania rezultatów programu PO WER „Zaprogramuj swoją przyszłość, współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczennice Sara Mąka (4ta), Hanna Ostrowska (4ta) oraz uczeń Piotr Okulski (4tb) przygotowali i przedstawili prezentację multimedialną dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat odbycia stażu zagranicznego w Niemczech. Uczniowie naszego gimnazjum wysłuchali lekcji w języku polskim , a uczniowie technikum w języku angielskim.  Po  wysłuchaniu prezentacji uczestnicy wzięli udział w krótkim quizie.

         Czwartek 30 listopada odbył się „Dzień Kariery".  Uczniowie Gimnazjum 35 uczestniczyli w lekcjach otwartych w pracowniach zawodowych, zebrać informacje o nauce w naszym technikum oraz mieli możliwość poznać siebie i swoje umiejętności  przy kąciku doradztwa  edukacyjno-zawodowego. Można było spróbować sił w podłączaniu układów elektrycznych, dowiedzieć się interesujących informacji o zawodzie energetyka, zobaczyć nowoczesny sprzęt do zajęć praktycznych lub wziąć  udział w quizach i ankietach badających umiejętności i predyspozycje zawodowe oraz wykazać się zręcznością i kreatywnością w  grach logicznych, zabawach manualnych i artystycznych.

        Przez cały ten czas w szkolnej bibliotece trwała wystawa „Literatura popularnonaukowa”. Można było poznać najważniejsze publikacje z dziedziny np. elektrotechniki, czy też obejrzeć katalogi z najnowocześniejszym sprzętem niezbędnym np. w pracy elektryka.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w ten projekt.

dnikariery01 dnikariery03 dnikariery05
dnikariery14 dnikariery10 dnikariery13
dnikariery19 dnikariery22 dnikariery21

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2017

”Plug into Electrical School”
– Podłącz się do „Elektryka” –
akcja promocyjna szkolnictwa zawodowego w ramach

II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych – Odkryj Swój Talent
w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy

#EUVocationalSkills ,             #DiscoverYourTalent

logo

Szczegółowy harmonogram

Czytaj więcej: Europejski Tydzień...

Relacja z wyjazdu 4 grupy na staż zawodowy do Niemiec

Programowanie i zwiedzanie…

Zdjęcia z zajęć - programowanie w językach SFC i FDB, praca w grupach. Nasi uczniowie doskonale współpracują pod czujną opieką i przy pomocy prowadzących zajęcia - Thomasa i Doreen z HTWK. Zagadnienia automatyki są coraz szerzej omawiane i ćwiczone na profesjonalnym sprzęcie. Brawo!

wyjazd4grupa001 wyjazd4grupa002
Czytaj więcej: Relacja z wyjazdu 4 grupy na...

Pierwszy dzień grupy 4 na praktykach zawodowych w Niemczech

Grupa czwarta – pierwszy dzień na uniwersytecie, poznanie prowadzących zajęcia, przedstawienie programu zajęć i pierwsze zderzenie z programowaniem sterowników. Potem spacer po Lipsku. Mimo trudnej pogody uczniowie obejrzeli wszystkie 'must see' na starym mieście i panoramę miasta z wieży telewizyjnej w towarzystwie Niny studentki germanistyki. Wreszcie wieczorem - darts i snooker w klubie. Pozdrawiamy z Lipska!

wyjazd4grupa1 wyjazd4grupa2 wyjazd4grupa3
wyjazd4grupa4 wyjazd4grupa5 wyjazd4grupa6

Wyjazd czwartej grupy na staż w Niemczech

W dniu 7 maja 2017 r. na boisku szkolnym pojawili się uczestnicy już 4 grupy stażystów, którzy odbędą praktykę zawodową w Niemczech w ramach programu PO WER „Zaprogramuj swoją przyszłość”. Uczniowie i uczennice klas 3ta i 3tb spędzą kolejne 2 tygodnie w miejscowości Schkeuditz koło Lipska pod opieką p. Mari Pilaczyńskiej. Gościć ich będzie instytucja Vitalis, która zorganizowała dla nich bogaty program stażowy (programowanie sterowników PLC) oraz kulturowy (np. wycieczka do Berlina). Grupę przyjechał pożegnać p. Piotr Laskowski – wychowawca klasy 3tb. Życzymy powodzenia i dwóch tygodni pełnych pozytywnych wrażeń!

wyjazd4grupa

Powrót trzeciej grupy z praktyk zawodowych z Niemiec

W sobotę 6 maja wróciła 3 grupa uczestników projektu PO WER „Zaprogramuj swoją przyszłość”. Uczniowie ostatniego dnia po zajęciach dokonali podsumowania i ewaluacji praktyki zawodowej, otrzymali cenne certyfikaty i oceny celujące. W nagrodę za dobre wyniki i nabycie nowych kompetencji udali się wraz z opiekunem p. Marią Pilaczyńską na zwiedzanie muzeum NRD.

powrot1 powrot2 powrot3
powrot4 powrot5 powrot6

Wiadomości ze stażu w Niemczech

Ostatnie dni dla naszych uczestników były bardzo pracowite, jednak znalazł się czas na realizację programu kulturowego. Uczniowie wyjechali na wycieczkę do Berlina gdzie mieli okazję zwiedzać: Muzeum Techniki, Sony Centrum, fontanna Neptuna, Nowe Muzeum (egipskie), przed Reichstagiem i muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

Do tej pory, podczas praktyk, nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach w laboratoriach automatyki realizując dzień po dniu program praktyki zawodowej. Mieli również okazję obejrzeć na dachu uniwersytetu HTWK w Lipsku plantację ogniw fotowoltaicznych. Wyjazd pełen wrażeń. 

wyjazd001 wyjazd002
wyjazd003 wyjazd004

Pierwsze dni na praktykach zawodowych w Niemczech

Minęły pierwsze dni stażu zagranicznego. W niedzielę, po przyjeździe, uczestnicy projektu zostali zakwaterowani i zapoznani z regulaminem ośrodka i planem pracy. W poniedziałek uczniowie wraz z opiekunem p. Marią Pilaczyńską udali się na miejsce praktyki, na uniwersytet HTWK w Lipsku, gdzie odbywają się zajęcia.  Zgodnie z programem, po zajęciach odbyło się  zwiedzanie Lipska. We wtorek uczniowie uczyli się jak zainstalować i połączyć sterownik PLC z komputerem i jak zastosować podstawowe  funkcje sterownika PLC. Uczniowie zapoznali  się również z funkcjami systemu i oznaczeniami wejść i wyjść oraz z funkcjami AND, OR, NOT. Zajmowali się również  przekaźnikami impulsowymi, programowaniem ovomatu i ulicznej sygnalizacji świetlnej. Wszystko to dzieje się pod okiem doświadczonej kadry i przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Opiekun, p. Maria Pilaczyńska każdego dnia wspiera naszych uczniów. 

DSC0054praktyki01 praktyki02 praktyki03

Wyjazd trzeciej grupy na staż w Niemczech

grupa3wyjazd

W niedzielę 23.04.2017 o godzinie 8.00 wyjechała kolejna, już trzecia, 10-osobowa grupa uczestników projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego"„Zaprogramuj swoją przyszłość” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Na miejscu zbiórki stawili się wszyscy uczestnicy wraz z opiekunem panią Marią Pilaczyńską. Naszych stażystów przyszła pożegnać pani dyrektor Wiesława Sraga.

Uczniowie spędzą dwa tygodnie w miejscowości Schkeuditz koło Lipska w Niemczech i będą rozwijać umiejętności m.in. z zastosowania i programowania sterowników PLC. Bieżące informacje o ich postępach i wrażeniach z pobytu będą umieszczane na profilu FB „Elektryk InLeipzig” oraz na szkolnej stronie internetowej. Zachęcamy społeczność szkolną Technikum Elektryczno-Energetycznego do śledzenia losów stażystów.

Uczniom życzymy aktywnego stażu spędzonego na nauce programowania sterowników PLC na nowoczesnym sprzęcie, rozwijania umiejętności językowych oraz nawiązania interesujących znajomości z ludźmi z różnych krajów Unii Europejskiej. Pani Marii Pilaczyńskiej spokojnego pobytu i wielu pozytywnych wrażeń.

Powodzenia!!!

koordynator projektu

Kamila Erdmańska

 

Apel Inauguracyjny

 

Apel Inauguracyjny
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Odkryj Swój Talent
Bydgoszcz, 05. 12. 2016 r.

Zespół Szkół nr 12 przyłącza się do inicjatywy Komisji Europejskiej jaką jest Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – Odkryj Swój Talent, która ma na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego. W tym celu w naszej szkole organizujemy szereg imprez, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje działania, podzielić się innowacyjnymi pomysłami, a także przedstawić rozwiązania wspierające współpracę przedsiębiorstw oraz instytucji z tego sektora.

Całość rozpoczyna się dzisiaj 5 grudnia podczas oficjalnego otwarcia w Brukseli i potrwa do 9 grudnia, kiedy to odbędzie się ceremonia zamknięcia. Wydarzenia, które będą miały miejsce w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych zostaną promowane w mediach społecznościowych, na stronach internetowych oraz w publikacjach Komisji Europejskiej.

W naszej szkole również będą miały miejsce różnego rodzaju przedsięwzięcia. Harmonogram wydarzeń był już przedstawiany na stronie internetowej szkoły i na naszym profilu Facebookowym. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

logoZS12 logo odkryjtalent miniatura logo komisja europ

 

odkryjtalent3 odkryjtalent2  odkryjtalent5 odkryjtalent4
 odkryjtalent1  odkryjtalent6 odkryjtalent8 odkryjtalent7

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2016

Zespół Szkół nr 12 w Bydgoszczy
przyłącza się do nowej inicjatywy Komisji Europejskiej – 
Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych,
która ma na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego.

skillsweek

 Film promujący Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

Czytaj więcej: Europejski Tydzień...

 images

 

 

670 latbyd

el12