• baner podstawowy
  • elektryk
  • energetyk
  • sukces
  • chlodnictwo
  • technika
  • dzwigowy
  • branzowa

W niedzielę 11.09.2016 punktualnie o godzinie 8.00, druga 10-osobowa grupa uczestników projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego"  - Zaprogramuj swoją przyszłość   w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) wyruszyła w trasę wraz z opiekunem panem Piotrem Laskowskim. Celem dwutygodniowego pobytu jest rozwiniecie umiejętności m.in. w dziedzinie programowania sterowników PLC oraz aktywne spędzanie wolnego czasu, poznawanie najciekawszych zakątków Lipska i jego okolic, a także dwudniowy pobyt w Berlinie.

Pierwszego dnia stażu, wczesnym rankiem udaliśmy się do Lipska, gdzie zostaliśmy przywitani przez przedstawicieli  uczelni  Hochschule für Würtschaft, Technik und Kultur, w której będziemy odbywać dwutygodniową praktykę zawodową. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z programem stazu oraz urządzeniami, z którymi będziemy mieli do czynienia na zajęciach. Po zakończeniu wstępnych zajęć przeszliśmy do turystycznej części wyjazdu. Miasto Lipsk stanęło przed nami otworem w swojej całej okazałości. Zwiedziliśmy Dworzec Główny, Plac Augusta, udaliśmy się do Panorama Tower ( najwyższego budynku Lipska ),z którego podziwialiśmy panoramę całej okolicy z wysokości około 150 metrów. Mieliśmy także okazje zobaczyć kościół Nikolai Kirche, a także Thomas Kirche, który jest znany jako miejsce działalności Johanna Sebastiana Bacha. Kościół ten jest także miejscem pochówku słynnego kompozytora.

Drugiego dnia zajęcia w HTWK zaczęliśmy od przypomnienia algebry Boole'a oraz Tabeli Prawdy (truth table). Następnie skupiliśmy się na ćwiczeniach praktycznych, w których za zadanie mieliśmy miedzy innymi zaprojektowanie układu sterowania alarmu przeciwpożarowego z wykorzystaniem sterowników firmy Phoenix Contact. Po skończonych zajęciach udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, a następnie głodni kolejnych rozrywek poszliśmy do centrum Schkeuditz, gdzie stoczyliśmy zacięte rozgrywki w miejscowej kręgielni, przy których nie zabrakło śmiechu oraz odrobiny rywalizacji.

Środa stała pod znakiem kolejnych zajęć rozpoczętych wczesną porą w uczelni HTWK. Tego dnia rozwiązywaliśmy kolejne ćwiczenia praktyczne. Zajęliśmy się miedzy innymi projektowaniem układu sterowania bramy garażowej, a także sporządzaniem impulsu podzespołu za pomocą funkcji czasowej. Po zakończonych zajęciach i zrealizowanym planie na dany dzień, udaliśmy się do ośrodka w Schkeuditz, aby naładować baterie na dalszą cześć dnia, którą spędziliśmy równie aktywnie, udając się na basen w Lipsku.

niemcy 2


 images

 

 

670 latbyd

el12