• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next


erasmus mW ósmym dniu stażu 28. 01. 2019 r. w czasie zajęć praktycznych chłodnicy – wprawiali się w spawaniu, kielichowaniu i gradowaniu przewodów w instalacji chłodniczej.

Po wyborze lokalizacji jednostki zewnętrznej i wewnętrznej klimatyzatora split należy przystąpić do wyboru optymalnej trasy instalacji chłodniczej. Jej wykonanie oraz prawidłowe uruchomienie systemu gwarantuje prawidłową pracę urządzenia.

Przewody instalacji rurowej łączące jednostki wewnętrzną z zewnętrzną, należy prowadzić jak najkrótszą drogą, nie kolidującą z innymi instalacjami. Istnieją trzy podstawowe zasady wykonania instalacji chłodniczej, a mianowicie instalacja powinna być wykonana: sucho, czysto i szczelnie.

Jednostki łączone są z rurociągiem za pomocą skręcanych połączeń kielichowych. Jakość wykonania tych połączeń ma bardzo duży wpływ na prawidłowe i bezproblemowe działanie urządzenia ze względu na możliwość powstania nieszczelności. Po docięciu rur na żądaną długość obrzeże cięcia należy wyrównać, to tzn. gradowanie, przy czym podczas tej czynności koniec rury należy skierować w dół tak, aby wszystkie usuwane drobiny miedzi nie przedostały się do jej wnętrza, a tym samym do układu chłodniczego. Następnie na koniec rury należy nałożyć nakrętkę i za pomocą tzw. kielicharki wykonać kielich, który powinien być gładki, prosty oraz symetryczny – zapewni to prawidłowe i szczelne połączenie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek defektów kielicha nie należy go poprawiać tylko obciąć i wykonać ponownie.

Jak widać na załączonych zdjęciach „zabawa” chłodników była przednia.

 Dobry fachowiec kreuje europejską przyszłość

(nr projektu: 2018-1-PL01-KA102-049027)

Program: Erasmus+

Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe

Akcja 1. Mobilność edukacyjna

20190128 122303 chł
dzien8a


Norma PRO

Partnerzy:

kpec_logo
megazec
famor
logo_jurex
atelbud_logo4
megapol
logo_dka_pl
tf_kable
logo_bmt_corel
logo_operator
elmontaz_bg_logo_czerwone
wzl-now
margott
energomiar
pesa_logo
pge_giek_zec_bydgoszcz_pion_rgb
akademia-el12
Norma_PRO
pse_polnoc

 images

 

 

el12

670 latbyd

novatica pion k