Zespół Szkół nr 12 i Zespół Szkół nr 29 zaprasza
na X Bydgoskie Seminarium Ekologiczne
pod hasłem
„Woda – życie, drzewa – płuca świata"
25 MARCA 2011 ROKU
X BYDGOSKIE SEMINARIUM EKOLOGICZNE
X Bydgoskie Seminarium Ekologiczne, które odbyło się 25marca br. upłynęło pod hasłem „Woda – życie, drzewa – płuca świata”. Te dwa elementy naszej przyrody nie dają się do końca posiąść i kontrolować, a przez swoją gwałtowność i zaskakującą moc pokazują ludziom kruchość naszej egzystencji. „Dobra najpierwsze”, jak je nazwał w swoim wstępie do biuletynu prof. UKW, dr hab. Mieczysław Wojtasik, to wielki kapitał naszego życia.
Uczestnicy seminarium ze szkół podstawowych i gimnazjów, którzy przystąpili do konkursu na najciekawszy referat i jego prezentację mogą być dumni ze swojego potencjału wiedzy
i umiejętności jej zaprezentowania. Konkursowi, w którym wystąpiło 24 uczestników przysłuchiwali się profesjonaliści z dziedziny ekologii naszego regionu, między innymi
prof. UKW, dr hab. Mieczysław Wojtasik, dr inż. Marek Macko z UKW w Bydgoszczy,
mgr Marek Błaszek z KPCEE w Myślęcinku oraz mgr Irena Sekutowicz-Kotwica z Zarządu LOP w Bydgoszczy. Szczególnym gościem była Ewa Łapińska, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
My, jako społeczeństwo, dość sporo wiemy o wodzie. Mamy świadomość, jak ważną rolę spełnia w naszym życiu, jednak niewielu z nas szanuje ją w swoim codziennym postępowaniu. Przedstawione referaty i prezentacje uczniów bydgoskich szkół zawierały różnego rodzaju wskazówki, apele i prośby o troskę względem największego daru przyrody. W większości prezentacji zawarte było rozliczenie człowieka z jego bezmyślnymi działaniami względem wody. Uczniowie szukali sposobów naprawy istniejącej sytuacji, poszukiwali skutecznych rozwiązań. Ta sama sprawa dotyczyła drzew, których znaczenie w codziennym życiu jest trudno przecenić. Pożytki płynące dla człowieka ze współistnienia z drzewami można by wymieniać w nieskończoność i dlatego osoby referujące starały się wskazywać sposoby radykalnych zmian naszej postawy.
Prezentacje referatów były bardzo zróżnicowane, wymagały dużego przygotowania pokonania stresu i tremy.
Wszyscy zaproszeni goście byli zdumieni wysokim poziomem prezentacji i doskonałym przygotowaniem pokazów multimedialnych. Przemyślenia referujących zostały pozytywnie odebrane przez liczną grupę słuchaczy: gości, uczestników seminarium i uczniów naszej szkoły.
W wyniku głosowania wybrano najlepszych laureatów:
Poziom szkół podstawowych:
Zalita Oskar Szkoła Podstawowa nr 36
Jasińska Wiktoria Szkoła Podstawowa nr 32
Filip Górecki Szkoła Podstawowa nr 13
Poziom szkół gimnazjalnych:
Justyna Serafin Gimnazjum nr 35
Patrycja Szczechowiak Gimnazjum nr 23
Sylwia Jeżewska Gimnazjum nr 35
Przyznano nagrody rzeczowe i wyróżnienie dla każdego poziomu szkół oraz nagrody książkowe i dyplomy dla wszystkich uczestników.
Nagrody na konkurs X Bydgoskiego Seminarium Ekologicznego zakupiono dzięki funduszom pozyskanym z:
- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Toruniu, - Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy.
W drugiej części seminarium odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów i nauczycieli. Dały nowe możliwości wymiany doświadczeń oraz wskazały działania zmierzające do poprawy sytuacji. Uświadomiły młodzieży i dzieciom, iż ich apele mogą i znajdują zrozumienie wśród dorosłych.
Organizatorzy seminarium dziękują Radzie Rodziców Zespołu Szkół nr 12 za wsparcie finansowe przy organizacji X Bydgoskiego Seminarium Ekologicznego.
PATRONAT NAD SEMINARIUM OBJĄŁ
PREZES BYDGOSKIEGO TOWARZYSTWA EKOLOGICZNEGO
prof. UKW, dr hab. M. WOJTASIK
KOMITET NAUKOWY SEMINARIUM
prof. dr hab. MIECZYSŁAW WOJTASIK
dr inż. MAREK MACKO
dr MAGDALENA TROJANKIEWICZ
dr inż. ADAM MROZIŃSKI
mgr GRAŻYNA BIELAWSKA - RUBICKA
mgr MAREK BŁASZEK
mgr STEFANIA GALANT
mgr IRENA SEKUTOWICZ- KOTWICA
mgr WIESŁAWA SRAGA
mgr KATARZYNA MACHALIŃSKA